Pompy ciepła rozwiążą problem ubóstwa energetycznego w Wielkiej Brytanii? Naukowcy zbadali sprawę
W obliczu kryzysu energetycznego w Wielkiej Brytanii, brytyjscy naukowcy analizują potencjał pomp ciepła w walce z ubóstwem energetycznym. Badania z Uniwersytetu w Edynburgu rzucają nowe światło na skuteczność tej technologii.
Spis treści
Definicja ubóstwa energetycznego
Brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Edynburgu opublikowali na łamach czasopisma iScience artykuł, w którym skupili się na analizie ubóstwa energetycznego. Zdefiniowali je jako sytuację, w której koszty ogrzewania przekraczają 10% dochodu netto rodziny. Dane zebrane przed i w trakcie kryzysu energetycznego, wskazują na dramatyczny wzrost tego zjawiska, szczególnie w Szkocji i Anglii. W krajach tych przed pandemią ubóstwo energetyczne dotykało odpowiednio 35,55% i 17,38% gospodarstw domowych, a wskaźniki te znacząco wzrosły w trakcie kryzysu.
Pompy ciepła jako remedium na kryzys energetyczny
Badania pokazują, że pompy ciepła mogą być kluczowym rozwiązaniem w obniżaniu wysokich kosztów ogrzewania. Tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie gazowe czy elektryczne, mogą znacząco redukować ubóstwo energetyczne, szczególnie gdy wspierane są dodatkowym wsparciem finansowym. Dopłata rządowa w wysokości 5 tys. funtów do instalacji tych systemów skutecznie zmniejsza wskaźniki ubóstwa energetycznego, obniżając je o 90% w normalnych warunkach i o 97,6% w czasie kryzysu.
Wyzwania na przyszłość
Mimo pozytywnych wyników, masowy montaż pomp ciepła wymaga rozbudowy i modernizacji sieci energetycznych. Wielka Brytania stoi przed wyzwaniem ciepłowniczym, zwłaszcza w kontekście przedłużającej się wojny na Ukrainie i wzrastających kosztów importu surowców energetycznych. Przejście na mniej energochłonne systemy ogrzewania wydaje się nieuchronne dla wielu gospodarstw domowych w celu ograniczenia rosnących kosztów ogrzewania.
Źródło: chip.pl
Fot. pixabay.com/Global Energy Systems